Realizacja projektu badawczego niemożliwa jest bez zgranego, kompetentnego i zaangażowanego zespołu projektowego. Zespół projektowy HERB jest interdyscyplinarny i składa się z młodych naukowców, absolwentów trzech warszawskich uczelni oraz aktywnych zawodowo w różnych dyscyplinach naukowych. Poniżej prezentujemy sylwetki członków zespołu projektowego HERB, ich wykształcenie, zainteresowania naukowe oraz role w projekcie HERB.
KIEROWNIK PROJEKTU
dr inż. Jan Krzysztoforski
(Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej)
Absolwent inżynierii chemicznej i procesowej (Politechnika Warszawska) i ekonomii (Uczelnia Łazarskiego) oraz doktor nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna (Politechnika Warszawska). Naukowiec specjalizujący się w technologiach płynów w stanie nadkrytycznym, w szczególności nowych zastosowań ekstrakcji nadkrytycznej, a także w rozwoju bioprocesów, wpisujących się w ideę zrównoważonego rozwoju i “Zielonej Chemii”.
W projekcie odpowiedzialny jest za koordynację prac badawczych oraz opracowanie ciągu technologicznego biorafinerii HERB i jej studium wykonalności.
INŻYNIER PROCESU
inż. Jakub Januszewski
(Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej)
Absolwent studiów I stopnia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa (Politechnika Warszawska), obecnie kontynuuje naukę na studiach II stopnia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa, specjalność: bioinżynieria (Politechnika Warszawska). Młody inżynier zainteresowany tematyką płynów w stanie nadkrytycznym, a w szczególności ekstrakcją nadkrytyczną surowców o właściwościach leczniczych, a także projektowaniem i powiększaniem skali bioprocesów.
W projekcie odpowiedzialny jest za badania procesów z udziałem płynów w stanie nadkrytycznym w ramach technologii HERB oraz za stworzenie prototypu biorafinerii HERB.
BIOTECHNOLOG
inż. Magdalena Kucharczyk
(Politechnika Warszawska, Wydział Chemiczny)
Studentka studiów II stopnia na kierunku biotechnologia (specjalność: biotechnologia przemysłowa) na Politechnice Warszawskiej. Zainteresowana mikrobiologią i wykorzystaniem mikroorganizmów w bioprocesach. Posiada doświadczenie w pracy z bakteriami mlekowymi (IBB PAN), biochemii i biologii molekularnej (CMKP) oraz w biotransformacji biomasy lignocelulozowej.
W projekcie odpowiedzialna jest za badania nad procesami hydrolizy i biotransformacji surowców lignocelulozowych w ramach technologii HERB.
TECHNOLOG PRODUKCJI BIOGAZU
dr inż. Michał Piątek
(WestWind Biogaz Sp. z o.o.)
Absolwent technologii energii odnawialnej (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), doktor nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna ( Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie). Aktualnie zatrudniony na stanowisku głównego technologa w WestWind Biogaz Sp. z o.o. Do jego zainteresowań naukowych należą bioprocesy i sposoby ich łączenia w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym.
W projekcie odpowiedzialny jest za badania nad procesem wytwarzania biogazu z różnych surowców w ramach technologii HERB.
FARMACEUTA
mgr farm. Weronika Skowrońska
(Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wydział Farmaceutyczny)
Absolwentka farmacji na Wydziale Farmaceutycznym WUM. Obecnie jest doktorantką i pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze i Zakładzie Biologii Farmaceutycznej WUM oraz opiekunem Studenckiego Koła Naukowego „Herbarium”. W pracy naukowej zajmuje się analizą fitochemiczną substancji roślinnych, badaniem ich aktywności biologicznej, a także ich wzajemnymi interakcjami z mikrobiotą człowieka.
W projekcie odpowiedzialna jest za nadzór nad obrotem substancjami kontrolowanymi oraz za opracowanie zaawansowanych metod analitycznych (HPLC, GC).