Dnia 1 kwietnia 2024 r. wystartował projekt “Biorafineria HERB do przetwarzania konopi siewnych“, realizowany na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej i kierowany przez dr inż. Jana Krzysztoforskiego, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu NCBR LIDER XIV.
Celem projektu jest opracowanie ciągu technologicznego biorafinerii HERB (ang. Hemp Extraction, Refining and Biogasification) do przetwarzania konopi siewnych na związki chemiczne o wysokiej wartości rynkowej, a także zaprojektowanie, skonstruowanie i uruchomienie prototypu biorafinerii w celu doświadczalnej weryfikacji jej parametrów technicznych i ekonomicznych.
Realizacja projektu oceni możliwość zastosowania konopi siewnych jako surowca dla biorafinerii, przyczyni się do wzrostu opłacalności upraw konopi siewnych przez zwiększenie wartości pozyskiwanych produktów przy równoczesnej redukcji ilości odpadów, a także zwiększy rolę przemysłu przetwórstwa konopi siewnych w rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.
PROJEKT HERB W LICZBACH:
- budżet projektu: 1 799 381,50 zł;
- czas realizacji projektu: 36 miesięcy;
- 5-osobowy zespół badawczy;
- 2 jednostki naukowe;
- 6 partnerów przemysłowych;
- 1 cel główny i 15 celów szczegółowych;
- 6 zadań badawczych, w tym:
- 3 procesowe oraz
- 3 technologiczne;
- 3 główne efekty realizacji projektu:
- ciąg technologiczny biorafinerii HERB,
- prototyp biorafinerii HERB,
- studium wykonalności dla biorafinerii HERB.